Ladda ner appen via den läng för din avdelning som du har fått på email
När du har skapat ditt konto läggs du till automatiskt i ett lopp på söndag som heter SEMCON MOVE FORWARD V12 (se 1 i bilden). Det här blir som ett kvitto på att du har registrerats i avdelningsutmaningen (hör av dig till support@sprintcrowd.com ifall du inte kan se loppet så lotsar de dig rätt). Om du klickar på loppet kan du läsa mer om det (se 2 i bilden) – och även välja att lämna loppet (via symbolen högst upp till höger) ifall du hellre går eller springer en annan dag.
Om du vill så kan du söka på och lägga till kollegor i appen. Dom du har lagt till som vänner kan du ocskå sprigna ihop med om du vill i ett “friends run”
För att genomföra en tur klickar du på Create Sprint.
• Solo run innebär att du genomför en 5 km-tur (eller annan distans) på egen hand (promenad, jogg eller spurt – du bestämmer).
• Med Friends run kan du bjuda in kollegor att genomföra en runda tillsammans – även om ni befinner er på olika platser. Då behöver du först “bli vän” med de du vill bjuda in via Community-fliken längst ned.
När du springer eller går i appen så kommer du få statistik var 500 meter. Väljer ni att delta flera i ett friends run så kommer ni också kopplas ihop så ni kan prata med varandra samt får varandras statistik realtid i hörlurarna.
När du är klar med din tur så kommer statistiken sparas och du kan se hur det har gått för dig. Den distans du har genomfört registreras även på din avdelning. Och presenteras på hemsidan.
Om du vill få mer detaljerad statistik kring din tur eller dina vänners tur så kan du gå in på statistik delen i appen längst ner till höger.